לייעוץ חינם ללא עלות וללא התחייבות

השאירו את הפרטים ואנו ניצור אתכם קשר
  צוואות וירושות
   לצערנו (או אולי לשמחתנו) אין אדם שיודע מתי יהיה יומו האחרון על פני כדור הארץ, במקרים בהם אותו אדם מעוניין לחלק את נכסיו בהתאם לחוק או שאין מה לחלק ליורשים אז אין צורך בכתיבת צוואה אולם ככל ויש רצון כלשהו לבצע חלוקה שונה מהאמור בחוק, יהיו הסיבות אשר יהיו, למשל בני זוג בפרק ב' שרוצים לחלק באופן שונה את רכושם בין הילדים, ילדים שמתנכרים להוריהם והם רוצים לשנות את החלוקה ועוד ועוד. במקרים אלו על אותו אדם להכין צוואה שבה הוא מצווה מה יקרה עם נכסיו לאחר מותו. ככל ומי שנפטר לא ערך צוואה, נכסיו יתחלקו בהתאם לחוק ולדין בין יורשיו החוקיים.

   ליוווי של עורך דין לעריכת צוואה הינו חשוב מאוד, תחילה יש מספר דרכים לכתוב צוואה על מנת שהצוואה תהיה כשרה ותקבל תוקף משפטי (הדרכים לכתיבת צוואה יפורטו בהמשך) וככל והיא לא נכתבה בהתאם לכללים ו/או שהיא כתובה שלא בצורה ברורה מספיק יתכן ויהיה קשר יותר לממש את רצון המצווה ולקיים את הצוואה (למשל צוואה שכתובה שלא בהתאם לדין לא תהיה תקפה והירושה תחולק בהתאם לדין, צוואה שהכתוב בה ורצון המצווה לא ברור מספיק יכולה להגיע לבית המשפט שיפרש אותה בצורה שונה ממה שהתכוון המצווה ועוד).

   ישנם 4 דרכים לכתיבת צוואה:

   1. צוואה בכתב יד – הצוואה תכתב בכתב ידו של המצווה במלואה, היא תכיל תאריך וחתימה של המצווה. בצוואה זו אין צורך בעדים וכוחה ותוקפה בדיוק כמו של צוואה בעדים או בפני רשות. אמנם דרך זו הינה הפשוטה ביותר אולם היא טומנת בחובה סיכוניים, למשל יהיה קשה להוכיח כי אכן מדובר בכתב ידו של המצווה ושהוא ערך את כולה בעצמו, בנוסף יהיה קשה להוכיח שהצוואה לא נעשתה תחת השפעה פסולה או לחץ של אדם או גורם כלשהו. ככל ובכל זאת נבחרה דרך זו, מומלץ להפקיד את הצוואה בידי אדם או גוף שהמצווה סומך עליו, העדיפות כמובן היא להפקיד את הצוואה אצל הרשם לענייני ירושה. הפקדה אצל הרשם יכולה לסייע להוכיח שאכן הצוואה נכתבה ע"י המצווה בלבד.
   2. צוואה בעדים – ככל הנראה השיטה הנפוצה ביותר בין היתר בגלל שהיא מאפשרת להתחקות אחר רצון המצווה לרבות הבנת ההשכלות של מעשיו ככל ולאחר מות המצווה מישהו יחליט לערער על תוקפה של הצוואה. אין חובה לערוך את הצוואה בפני עורך דין, אולם, עריכת צוואה עם עורך דין תעזור ליורשים להגן על הצוואה ככל ומישהו ינסה לערער על תוקפה ותעזור להתחקות אחר רצון המצווה. הדרישות הפורמליות הם:
    1. תוכן בכתב – הצוואה נכתבת במחשב ואז מודפסת ברוב המקרים (אין חובה שהמצווה יכתוב בכתב ידו את הצוואה) ועל המצווה לחתום בכתב ידו על הצוואה ואולם אם הוא אינו יודע קרוא וכתוב הוא יכול לחתום עם אצבעו בדיו.
    2. תאריך – יש לציין תאריך על גבי הצוואה, כאשר הצוואה מודפסת חייב לכתוב את התאריך בדפוס ולא בכתב יד.
    3. שני עדים – על המצווה להצהיר על הצוואה בפני שני העדים בטרם חתימתו על הצוואה, העדים נדרשים לחתום גם הם באותו מועד שבו חתם המצווה. שני עדים לצורך כך יחשבו כעדים אם הם עומדים בשלושה קריטריונים: מעל גיל 18, לא הוכרזו כפסולי דין, העדים ו/או בני זוגם אינם נהנים מהצוואה (כלומר, העדים או בני הזוג שלהם לא יורשים דבר בצוואה, ככל ויש סעיף ספציפי הנוגע לעדים, סעיף זה בטל).
   3. צוואה בפני רשות – למצווה ניתנת האפשרות לערוך את הצוואה שלו בפני רשות, גם במקרה זה יהיה קשה לערער על תוקפה של הצוואה מאחר וה"רשות" תעזור להתחקות אחר רצונו של המצווה ו/או מהווה ראיה לכאורה שלא הייתה השפעה אסורה על המצווה. למצווה בפניי רשות יש שתי אפשרויות:
    1. באמירה בעל פה – על המצווה להתייצב בפני שופט, רשם בית משפט, רשם לענייני ירושה או חבר של בית דין רבני ולצוות את צוואתו.
    2. הגשת צוואה כתובה (לא בהכרח בכתב יד) – על המצווה להגיש את הצוואה לידי שופט, רשם או חבר בית דין. המצווה אינו נדרש לחתום על הצוואה אולם חייב להקריא/לקרוא את הצוואה בשפת המצווה.
   4. צוואה בעל פה – ככלל צוואה נדרשת להיות כתובה אולם במקרה שאדם עומד למות או שאדם מאמין שהוא עומד למות אף אם זה לא האמת אבל לאותו אדם יש סיבות סבירות לחשוב או להאמין בכך (למשל – אדם בבית חולים המקבל אבחנה שגויה או שהוא גוסס ובדרך נס ניצל). ראינו שאת הצוואה ניתן לתקוף כאשר יש סיבה לחשוב שהייתה השפעה לא ראויה על המצווה או כאשר הצוואה לא תקינה, במקרה של צוואה בעל פה, על המצווה רק להגיד בקול את צוואתו בפני שני עדים (כאן אין הגבלה לכך שהם לא נהנים מהצוואה מאחר ובהסתברות גבוהה היורשים יהיו ליד המצווה לפני מותו). למרות שעל המצווה רק לצוות את צוואתו בפני שני עדים על מנת שהצוואה תהיה תקפה יש לעמוד במספר תנאים:
    1. המצווה צריך להיות על ערש דווי או להאמין מסיביות הגיוניות שהוא עומד למות.
    2. את צאוותו צריכים לשמוע שני עדים הדוברים את שפתו.
    3. על העדים לערוך זכרון דברים ולציין את התאריך שבו נאמרה הצוואה בפניהם ולהפקידה אצל הרשם לענייני ירושה.
    4. ככל ולאחר ציווי הצוואה בעל פה המצווה כבר אינו עומד למות (החלים או שהשתנו הנסיבות) ועברו 30 ימים, הצוואה תתבטל מאליה.

   ככל וניתן מומלץ לצלם באמצעות הסמארטפון, סרטון וידיאו המתעד את הציווי כאשר ניתן לראות ולשמוע בבירור, כלל הניתן, את המצווה מצווה את צוואתו. זוהי לא דרישה של החוק ויחד עם זאת, ככל ויהיה סרטון כזה יהיה קשה הרבה יותר לערער על תוקפה של הצוואה.

   משרדנו ערך מאות צוואות ללקוחותיו, ככל ויש לכם נכסים שאתם מעוניים לחלק אותם בצורה שונה מהאמור בחוק, יהיו הסיבות אשר יהיו, זכרו כי עריכת הצוואה בהתאם לחוק ולדין יבטיחו את קיום רצונכם לאחר מותכם כאשר אתם, לצערנו, כבר לא תהיו כאן כדי להבטיח את קיום רצונכם.

   לקוחות ממליצים:

   יעל – אבי נשוי עם 6 ילדים משתי נשים שונות, אבי הבהיר לאשתו וילדיו החדשים כי לאחר מותו ישנם נכסים שהוא רוצה להשאיר לילדיו מאשתו הראשונה ואת שאר הנכסים לחלק בין כולם בדרך זו או אחרת לרבות להבטיח דירה מסויימת שתשאר לאחד הנכדים. הרגשנו ישר שאבירם בקיא ומבין על מה הוא מדבר, יחד עם אבירם, אבי ערך צוואה בדיוק בהתאם לרצונותיו ולשמחתינו אבי עדיין בחיים. מומלץ בחום.

   נעמה – לשמחתי אני בת יחידה שנולדה להורים בעלי אמצעים שבמהלך חייהם כל הזמן הגדילו את הונם. כאשר הם נפטרו והורישו לי את הכל בהתחלה חשבתי שאחלק את זה בין חמשת ילדיי שווה בשווה ובזה בא לציון גואל. לצערי במרוצת הימים חלק מילדיי התייחסו אלי יותר יפה וחלקם פחות ורציתי להעניש אותם דרך הירושה. הגעתי לאבירם מעט מבולבלת אולם מהר מאוד הוא עשה לי סדר וסייע לי בכתיבת צוואה שתבטיח את קיום רצוני לאחר מותי עם הוראות ברורות ומפורטות מה יעלה בגורל נכסיי.

   שתף :

   לייעוץ חינם ללא עלות וללא התחייבות

   השאירו את הפרטים ואנו ניצור אתכם קשר
    שיווק לעורכי דין שיווק לעורכי דין
    ×
    052-8282098 WhatsApp